znak Bystřany
Bystřany

Pamětihodnosti

  • Kostel církve českobratrské evangelické z konce 19. století. Zachovaly se plány na výstavbu z let 1902–1903, v následné době (zřejmě kolem roku 1910) byl kostel dohotoven. Kostel stojí v horní části obce nad průjezdní silnicí. Býval v něm sklad sena mysliveckého sdružení. Značně zchátral, později byl však opraven. Litinový zvon, který se zde původně nacházel a je stále v dobrém stavu, byl před několika lety snesen z věže a je uložen ve skladu na obecním úřadě v Bystřanech, aby se tak zabránilo jeho odcizení.
  • Kaple Neposkvrněného Početí Panny Marie. Drobná kaple z r. 1811 stojí na návsi v obci nad hlavní silnicí. Zvon byl z cibulovité věžičky před nedávnem odcizen.
  • Rodinný dům Františka Cajthamla.
  • Přádelna na zpracování egyptské bavlny. Byla založena bratry Grohmanny, kteří jí zprovoznili roku 1907. Secesní továrna, považovaná za jednu z nejhezčích textilek v Česku, ve vlastnictví posledního majitele silně zchátrala a byla jím v únoru roku 2014 zdemolována.

Historie

O nevelké vesničce Horušany, nyní Bystřany, se lze dočíst už roku 1238. První písemná zmínka o Bystřanech pochází ale až z počátku 16. století.

Rozvoj obce započal ve 2. polovině 19. století, v důsledku rozmachu průmyslové výroby. Karel Grohmann zde založil filiálku své cvikovské barvírny na tureckou červeň v roce 1864. V roce 1905 zde byla postavena přádelna bavlny. Tato vysoce hodnocená secesní továrna byla zbořena vlastníkem, firmou ILF, v roce 2014. Dále zde byla ještě cihelna, mlýn a výroba oceli.


Oficiální web obec Bystřany:
www.bystrany.eu

PSČ Bystřany: 417 61