Rakovník Kladno Mělník Mladá Boleslav Nymburk Kolín Beroun Příbram Benešov Kutná Hora východ Praha- STŘEDOČESKÝ KRAJ Praha- západ

Navštivte Středočeský kraj

Chloubou Středočeského kraje je empírový zámek Kačina, který stojí nedaleko obce Nové Dvory, v blízkosti města Kutná Hora. V letech 1804 – 1822, jej nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek. V pravém křídle zámku najdeme zámecké divadlo, v levém křídle se nachází obsáhlá knihovna s více než čtyřiceti tisíci svazky krásné i naučné literatury. Jednou z přírodních zajímavostí tohoto kraje je částečně zatopený vápencový lom Velká Amerika. Po obvodu lomu vede turistická stezka s několika vyhlídkami, a tak si lze lom prohlédnout dokonce z několika míst.

Poznejte Středočeský kraj

Středočeský kraj s krajským městem Praha je největším krajem republiky a obklopuje Prahu. Nejznámějšími cíli jsou kulturní památky jako hrad Karlštejn, zámek Konopiště nebo město Kutná Hora.

Středočeský kraj je tvořen především rovinami a vrchovinami, známými řekami Berounka, Vltava nebo Labe a CHKO například Křivoklátsko, Kokořínsko, Český kras. Kraj je především zaměřen na zemědělství – rostlinná výroba. Významným faktorem je dopravní síť díky Praze, která je pro kraj kladem i záporem. Často se zde vyskytují rekreační oblasti pro lidi vyjíždějící z Prahy. Z průmyslu zde působí strojírenství, chemie a potravinářství.

mapa Středočeský kraj