KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ Jičín Trutnov Náchod Hradec Králové Rychnov nad Kněžnou

Navštivte Královéhradecký kraj

Za jednou z nejstarších přírodních rezervací u nás se budeme muset vydat do Královéhradeckého kraje. Výlet do rezervace Prachovské skály, která náleží k Chráněné krajinné oblasti Český ráj, potěší nejen nadšence horolezectví. Výchozím městem pro prohlídku Prachovských skal může být Jičín. Do Prachovských skal je to odtud asi 6 km směrem na Sobotku, přes Holín a ves Prachov. Prachovské skály jsou pískovcové skalní město. Tabulová plošina z kvádrových pískovců svrchní křídy je rozčleněna skalnatými roklemi do několika částí. Plošinu brázdí soustava suchých skalnatých údolí – soutěsek, zvaných zde „chodby“; např. Císařská chodba. Jižní strana má odlišný charakter, protože byla postižena svahovými pohyby. Nacházejí se zde nakloněné či zřícené skalní bloky. Na výběr máme ze dvou okruhů, přičemž prohlídka velkého okruhu, který je 3,5 km dlouhý může trvat až 2,5h.

Poznejte Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj (krajské město Hradec Králové) leží na severovýchodě ČR a je bohatý na turistické cíle. Nejznámějšími cíli pro turisty je Krkonošský národní park s nejvyšší horou Česka – Sněžkou, pramen řeky Labe, hrad Kost, ZOO safari ve Dvoře Králové nebo Babiččino údolí v Ratibořicích.

Královéhradecký kraj je tvořen Krkonošemi, Orlickými horami, ale také Polabskou nížinou. Již zmiňovaný Krkonošský národní park patří k CHKO stejně jako Broumovsko nebo Český ráj. Hospodářsky se jedná o zemědělsko-průmyslový kraj žádaný turisty především kvůli horským oblastem.

mapa Královéhradecký kraj