Mapa krajů České Republiky

Česko - mapa krajů

Mapa krajů vám umožní snadný výběr kraje na mapě České Republiky s vyznačenými hranicemi kraje a krajským městem. Jediným kliknutím zobrazíte detailní mapu kraje, podrobnější informace o kraji ČR a jeho okresech.

Je 14 samosprávných krajů České Republiky. Zvolte libovolný kraj a zjistěte o něm více informací. Prozkoumejte okresy a vyberte si z výletů a jiných akcí krajů, měst i obcí.

KARLOVARSKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRAJ VYSOČINA JIHOMORAVSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ PRAHA

Mapa krajů ČR

Vítejte na CzechIndex.cz, vašem nejlepším průvodci Českou republikou! Naším cílem je poskytnout vám podrobné informace o všech čtrnácti krajích České republiky. Od Prahy, přes srdce Moravy až k jihu Slezska - prozkoumáme každý kraj a sdílíme s vámi jeho jedinečnou historii, kulturu, přírodní krásy a atrakce. Získejte hluboký vhled do každého kraje - jeho hlavních měst, památek, kultury, ekonomických aspektů a mnohem více. Naplánujte své další dobrodružství nebo získejte ucelený přehled o různorodosti krajů České republiky právě zde, na CzechIndex.cz!

Českou republiku je možné rozdělit mnoha způsoby. Z pohledu území lze jednotlivé části rozdělit na kraje, respektive 13 samosprávných krajů a hlavní město Praha.

První dělení Česka v rámci krajů je zapsáno již ve 13. století. Od této doby se hranice krajů obměňovaly až do roku 1918, kdy vzniklo samostatné Československo. Po tomto roce bylo vládou schváleno rozdělení České republiky pouze na Čechy, Moravu a Slezsko (od roku 1928 Čechy a Moravskoslezsko). Během 2. světové války bylo Česko rozděleno na protektorát Čechy a protektorát Morava, nicméně následně se rozdělení vrátilo zpět na dvě země – Čechy a Moravskoslezsko.

V roce 1949 se česká země rozdělila na 13 krajů a hlavní město Praha, obdobné současnému rozdělení. Rokem 1960 přibylo 7 krajů, přičemž po roce 1989 byly tyto kraje opět zrušeny.

Současné rozdělení krajů České republiky je platné od 1. ledna 2000, kdy bylo stanoveno 13 samosprávných krajů a hlavní město Praha. Každý kraj má krajské město a okresy, které spadají do daného území. 14 územních celků tvoří Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj.

Kraje České republiky

Hlavní město Praha

Hlavní město Praha je velmi populární místo navštěvováno nejen Čechy, nýbrž i milióny turistů z celého světa. Praha též zvaná jako „stověžatá“ má jedinečnou historii, ve které si každý najde přesně tu část, která jej zajímá. Praha je proslavená mimo jiné katedrálou sv. Víta, Zlatou uličkou, Karlovým mostem nebo Starým městem.

Praha je rozložena ve střední části České vysočiny a reliéf je ovlivněn řekou Vltavou, která protéká středem města. Praha jako hospodářské město ČR je známo díky turistice, filmovému nebo zpracovatelskému průmyslu. Mimo jiné se zde koncentruje také průmysl potravinářský, elektrotechnický, chemický nebo například strojírenský.

mapa Hlavní město Praha

Středočeský kraj

Středočeský kraj s krajským městem Praha je největším krajem republiky a obklopuje Prahu. Nejznámějšími cíli jsou kulturní památky jako hrad Karlštejn, zámek Konopiště nebo město Kutná Hora.

Středočeský kraj je tvořen především rovinami a vrchovinami, známými řekami Berounka, Vltava nebo Labe a CHKO například Křivoklátsko, Kokořínsko, Český kras. Kraj je především zaměřen na zemědělství – rostlinná výroba. Významným faktorem je dopravní síť díky Praze, která je pro kraj kladem i záporem. Často se zde vyskytují rekreační oblasti pro lidi vyjíždějící z Prahy. Z průmyslu zde působí strojírenství, chemie a potravinářství.

mapa Středočeský kraj

Jihočeský kraj

Jihočeský kraj s krajským městem České Budějovice patří k vyhledávaným oblastem České republiky. Jeho jedinečnost spočívá v mnoha přírodních krásách, které se tak stávají lákadly pro turisty. Oblast bohatá na rybníky (Rožmberk, Svět, aj.) a přehrady (Lipno, Orlík aj.) v Budějovické a Třeboňské kotlině vytváří s turisticky známými městy (Jindřichův Hradec, Český Krumlov) jedinečné prostředí. Kromě již zmiňovaných kotlin se Jihočeský kraj nachází na Šumavě.

Z oblasti hospodářství se zde daří zemědělství, průmyslové výrobě, zpracovatelskému průmyslu, ale také z velké části turistice.

mapa Jihočeský kraj

Plzeňský kraj

Plzeňský kraj (krajské město Plzeň) leží na jihozápadě republiky a velká část turistů přijíždí ze sousedícího Německa. Známá je CHKO Šumava a Český les, Plzeň nebo hrad Rabí. Nachází se zde 175 chráněných území.

Zemědělství a pěstování obilnin je na Plzeňsku rozšířené, navíc je známým producentem řepky a piva. Kraj je ovlivňován vysokou ekonomickou výkonností krajského města, na výkonu se podílí potravinářský a elektrotechnický průmysl.

mapa Plzeňský kraj

Karlovarský kraj

Karlovarský kraj s krajským městem Karlovy Vary je nejvyhledávanější pro svá lázeňská místa. Nejznámějšími městy jsou kromě Karlových Varů Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

Povrch kraje tvoří část Krušných hor, Sokolovská pánev a také například Český les, kterými protéká řeka Ohře. Nachází se zde CHKO Slavkovský les. Z hospodářského hlediska se zde daří zemědělství, průmyslu stáčení minerálních vod, chemickému, keramickému.

mapa Karlovarský kraj

Ústecký kraj

Ústecký kraj (krajské město Ústí nad Labem) leží severovýchodně a největším lákadlem pro turisty je NP České Švýcarsko nebo Krušné hory včetně hory Říp, množství hradů, zámků a zřícenin.

Krajské vzdělávací instituce jsou rozmanité a dostupné většině zájemců. Díky Labe je v kraji významná lodní doprava spojující Prahu s Drážďanami a železniční doprava je rovněž jedna z nejvytíženějších v republice.

mapa Ústecký kraj

Liberecký kraj

Liberecký kraj a krajské město Liberec je nejsevernějším krajem ČR. Je známý díky NP Krkonoše, Lužickým horám, Českému ráji. Turistickými cíli bývají také často hrad Bezděz, zámek Sychrov nebo zřícenina Trosky.

Jedná se spíše o kraj tvořený horami, které doplňuje Máchovo jezero. Převládá zde především chov skotu, neboť zde není kvalitní úrodná půda. Naopak průmyslu se daří v této oblasti výborně a Liberec je známý firmou LIAZ, Semily textilní výrobou a Jablonec nad Nisou vyrábí skleněnou bižuterii.

mapa Liberecký kraj

Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj (krajské město Hradec Králové) leží na severovýchodě ČR a je bohatý na turistické cíle. Nejznámějšími cíli pro turisty je Krkonošský národní park s nejvyšší horou Česka – Sněžkou, pramen řeky Labe, hrad Kost, ZOO safari ve Dvoře Králové nebo Babiččino údolí v Ratibořicích.

Královéhradecký kraj je tvořen Krkonošemi, Orlickými horami, ale také Polabskou nížinou. Již zmiňovaný Krkonošský národní park patří k CHKO stejně jako Broumovsko nebo Český ráj. Hospodářsky se jedná o zemědělsko-průmyslový kraj žádaný turisty především kvůli horským oblastem.

mapa Královéhradecký kraj

Pardubický kraj

Pardubický kraj (krajské město Pardubice) je známý pro významný průmysl, ale i rozmanitou přírodu jako je Kralický Sněžník, vodní nádrž Seč nebo Orlické hory. Navštěvovanými městy jsou Litomyšl, Lázně Bohdaneč, Svitavy.

Průmysl je v kraji rozmanitý. Působí zde strojírenství, chemický, oděvní nebo kožedělný průmysl. Mimo jiné se zde těží také vápenec, žula a mramor, vyrábí se perník. Pardubický kraj je oblíbený pro svoje turistické možnosti a historické stavební památky.

mapa Pardubický kraj

Kraj Vysočina

Kraj Vysočina a krajské město Jihlava se rozprostírá ve středu České republiky a spojuje tak Čechy a Moravu. Známými turistickými cíli jsou město Telč, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře nebo bazilika sv. Prokopa v Třebíči. Vysočina leží v oblasti Českomoravská vrchovina a vrch Melechov je označován za geografický střed Evropy.

Velmi významný vliv v kraji má zemědělství, rozprostírají se zde rozsáhlé hospodářské lesy, a v rámci průmyslu je zde zastoupen průmysl strojírenský, textilní, dřevozpracující nebo potravinářský.

mapa Kraj Vysočina

Jihomoravský kraj

Jihomoravský kraj a krajské město Brno patří k oblíbeným místům České republiky v rámci turismu. Nejznámější je zde Lednicko-valtický areál, oblast Slavkov pro svoji historii nebo také samotné město Brno, které je druhé největší město v České republice.

V kraji protékají řeky Dyje, Svratka, Morava nebo Svitava, dále jsou zde známé oblasti vodních nádrží (Vranov a Nové Mlýny) a chráněné příprody (CHKO Bílé Karpaty, Moravský kras, Pálava nebo NP Podyjí). Na Jižní Moravě se daří náročnějším plodinám (ovoce, zelenina nebo vinná réva). Velký vliv zde má strojírenský průmysl, vojenství a již zmiňovaný turismus.

mapa Jihomoravský kraj

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj s krajským městem Olomouc je tvořen částí pohoří Jeseníky a nížinou Haná. Nejznámějšími cíli je Olomouc, hrad Bouzov nebo Šternberk.

Oblast Haná je prospěšná zemědělství, vyskytuje se zde zpracovatelsko-strojírenský, kovodělný nebo elektrický průmysl. K turistickým službám patří mimo jiné hrad Helfštýn, národopisné a taneční soubory, ale také zimní střediska.

mapa Olomoucký kraj

Zlínský kraj

Zlínský kraj s krajským městem Zlín leží na východě České republiky a vyznačuje se jedinečnou oblastí – Slovácko a Valašsko. Oblíbenými cíli pro turisty jsou zámky v Chropyni a Buchlovicích, město Kroměříž nebo Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. CHKO v kraji jsou Beskydy, Bílé Karpaty a další desítky přírodních rezervací, národních nebo přírodních památek.

Významnost kraji dodává působnost vysokých škol a cestovní ruch pro zimní i letní vyžití (Pustevny, Velké Karlovice, Chřiby nebo Hostýnské vrchy, ale i cyklostezky).

mapa Zlínský kraj

Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj a krajské město Ostrava tvoří nejvýchodnější část České republiky. Oblíbenými návštěvními místy jsou Jeseníky, Beskydy nebo Poodří s hradem Hukvaldy, zámkem v Hradci nad Moravicí.

Moravskoslezský kraj je známý díky ložiskům černého uhlí a s tím související hutní a těžký průmysl. Mimo jiné se zde soustřeďuje výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody, výroba chemických látek. Více než polovina území je pokryta zemědělskou půdou a lesními plochami. V rámci služeb je tato oblast známá pro množství vzdělávacích institucí, CHKO nebo průmyslovou turistiku (například Technické muzeum automobilů v Kopřivnici).

mapa Moravskoslezský kraj