znak Leskovec

Zajímavosti

  • Obcí vede tzv. Hornolidečská magistrála - turitický okruh pro pěší i cyklisty na horských kolech v délce 44 km kolem vesnic Hornolidečska. Na trase je i rozhledna Vartovna.
  • V JZ části obce, u vodárny, roste státem chráněný javor babyka, jeden ze tří největších svého druhu v okrese Vsetín.
  • V části spadající do CHKO Beskydy se hojně vyskytují chráněné orchideje: vstavač bledý (druhá nejvýznamnější lokalita na Vsetínsku), vstavač mužský, prstnatec bezový, okrotice dlouholistá a další.
  • v letech 1996 - 1998 zde byla sochařem Miroslavem Machalou a kameníky Janem Sobkem a Miroslavem Zubíčkem vytvořena žulová kopie sochy boha Radegasta, která nahradila originál na Pustevnách.
  • Z Leskovce pochází zpěvák lidových písní a vypravěč Josef Laža.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1361 v souvislosti se sporem mezi klášterem ve Vizovicích na jedné straně a Albrechtem Alešem ze Šternberka, Janem z Kravař a několika dalšími o území, které si tito jmenovaní na úkor kláštera přivlastnili. V roce 1574 pán Vizovického panství, Zdeněk Říčanský Kavka, převedl obec spolu s dalšími na své nově nabyté Brumovské panství. V období třicetileté války v oblasti proběhlo několik protihabsburských povstání(1620, 1627, 1644). V roce 1684 přechází obec dědictvím po manželce do vsetínského panství hraběte Jiřího Illesházyho. V tomto období kraj pustošily nájezdy Tatarů (1663), Turků (1683) a kuruců (1707).

V období 1. světové války se ani Leskovci nevyhnula mobilizace a část mužů musela narukovat na frontu. Někteří se dostali do Ruského zajetí a stali se z nich legionáři. Na památku padlých je od roku 1934 na místním hřbitově pomník.

Koncem 2. světové války, 3.4.1945, byla za skrývání partyzánů vypálena usedlost Jana Juříčky. Mlynář Jan, jeho manželka Františka, děti Jan, Františka, Mařenka spolu se třemi partyzány byli zavražděni, dvěma partyzánům se podařilo skrýt a později utéct. Na památku této tragédie probíhá v Leskovci každoročně hasičská soutěž O pohár Juříčkova mlýna (v roce 2014 proběhl již 35. ročník). Číslo popisné po vypáleném mlýnu převzala budova obecního úřadu..


Oficiální web obec Leskovec:
www.leskovec.cz

PSČ Leskovec: 756 11