znak Prádlo
Prádlo

Pamětihodnosti

Kostel Povýšení svatého Kříže. Čtvercový presbytář je zřejmě původní cisterciácká gotická stavba z 13. století, loď s plochým stropem byla dostavěna později.

Poustevna („Jeskyňka“) v lese Borek nad vesnicí. Podle pověsti zde žil poustevník Břímota, který se setkal se sv. Vojtěchem při jeho cestě tímto krajem. Poustevna je jeskyně v buližníkovém suku. Na něm stojí malá kruhová kamenná stavbička, tzv. gloriet, kterou nechala postavit kněžna Vilemína Auerspergová (1826–1898), majitelka zelenohorského panství.

Zajímavosti

Na prádelském katastru u samoty Dubeč došlo 22. února 1944 k pádu Němci sestřeleného amerického bombardéru B-24 Liberator s jedenáctičlennou posádkou. Na místě tragedie byl postaven po r. 1989 prádelskými občany kříž a v r. 1994 obyvateli Nepomucka pamětní deska. V r. 1991 prádelští vykopali trosky letadla, které jsou dnes vystaveny v nepomuckém muzeu. V r. 2004 navštívil Prádlo jediný přeživší člen posádky, p. Raymond André Noury, který se stal čestným občanem.

Z Prádla pochází dědeček českého prezidenta Václava Klause, Vojtěch Klaus (*1873).

Prádlo je obec s největším počtem lihovarnických provozů na počet obyvatel v Evropě. Na cca 200 obyvatel jsou zde 3 samostatné firmy (provoz Stocku Plzeň, likérka Jenčík a dcery a firma l’Or).

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1552. Obec je však mnohem starší, neboť byla založena cisterciáky z kláštera pod Zelenou horou (nynější obec Klášter), kteří sem přišli z Ebrachu v Německu r. 1145. Původně šlo o tzv. grangii, tedy hospodářskou usedlost (z fr. grange = stodola). Název Prádlo je odvozen od tzv. prahů, což byla místa, kde se rýžovalo zlato z říčního písku. Prádlem protékající Úslava byla totiž zlatonosná a dosud jsou na jejích březích patrné tzv. sejpy – hromady vyrýžovaného písku.


Oficiální web obec Prádlo:
www.obecpradlo.cz

PSČ Prádlo: 335 01