znak Sloupno
Sloupno

Pamětihodnosti

Nejvýraznější stavbou a zároveň nejvýznamnější památkou obce je zdejší barokní zámek. Opat Tomáš Sartorius dal roku 1687 původní renesanční tvrz přestavět v barokní zámek, letní sídlo benediktinů, sloužící i správě sloupenského statku. Kolem roku 1730 zdejší zámek často navštěvoval proslulý architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Podle jeho návrhu byl za opata Benna I. Löbla roku 1748 zámek přestavěn barokně. V nedávné době prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí - opravena je střecha a vnější plášť i interiér.

Pomník Josefa Eduarda Proche - Nejslavnějším občanem Sloupna byl pomolog (ovocnář) Josef Eduard Proche (1822 - 1908). Na svém pozemku vypěstoval přes 1000 odrůd. Spolupracoval se známými pomology z Vídně, Německa, Ukrajiny i ze zámoří. Roku 1958 mu byl postaven pomník před hřbitovem, kde je pochován. Od 26.října 2008 obec zdobí obnovená zvonice se zvonem Eduardem, pojmenovaným podle něj.

Obec je známa široko daleko řadou společensko kulturních akcí, za nimiž stojí většinou obětavá práce místních dobrovolných hasičů. Význam obce přesahuje i nohejbalový sportovní areál, na jehož kurtech se odehrává řada významných turnajů, a také sloupenská mateřská škola, jež má vedle klasické třídy také dvě speciální - pro děti s kombinovanými vadami a pro děti s vadami zraku. Velice aktivní je také místní Klub seniorek.

Historie

Nejstarší písemná zpráva o Sloupně je z roku 1278.


Oficiální web obec Sloupno:
www.sloupno.cz

PSČ Sloupno: 503 53

Počasí

Počasí

Zdroj textu cs.wikipedia.org

V okolí