Třeštice

obec, 154 obyvatel k 1.1.2014, 7,01 km2
Třeštice

Pamětihodnosti

  • Zvonice na návsi
  • Roubený dům čp. 14
  • Náves ve tvaru okrouhlice
  • Boží muka

Zajímavosti

  • V okolí obce se natáčely filmy Z pekla štěstí a Bathory.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1385. Nachází se nedaleko nejvyššího vrcholu Českomoravské vrchoviny Javořice, v její jižní části. Třešticí protéká Třešťský potok, který pramení u Malého pařezitého rybníka za obcí Řídelov. Obec najdete mezi městy Třešť a Telč, téměř na polovině cesty mezi oběma městy. Je připomínána již ve 14. století jako majetek pánů z Hradce. V té době se také nazývala Střežovice. Do 18. století byla celá roubená, postavená do tvaru okrouhlice. V roce 1846 a 1886 obec postihly velké požáry, při nichž vyhořela polovina tehdejších domů. V roce 1887 proto společně se sousední obcí Doupě založili sbor dobrovolných hasičů. Mezi významné zakládající členy patřili tehdejší starosta Třeštice Matěj Lukšů a řídící učitel z obce Doupě František Šimek. V té době měl sbor 25 činných a 25 přispívajících členů. V roce 2012 měl sbor 44 členů.

Uprostřed návsi stojí roubená zvonice z roku 1863, která je dominantou vesnice. Tato zvonice, zhotovená z tesaných trámů je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek. Kaple, postavená v roce 1939 je zasvěcená sv. Antonínu Paduánskému. Situována je v horní části obce. V roce 1994 byla provedena větší oprava této kaple.

Nejbližším městem je Třešť. Obec k němu náleží zdravotním obvodem, Policií ČR, děti dojíždějí do základní školy Josefa Hory, dospělí za prací, za nákupy nebo za vyřizováním věcí na úřadech. V obci není škola, hostinec, ani žádný obchod. V současné době má obec 136 obyvatel a je jednou z nejmenších obcí kraje Vysočina


Oficiální web obec Třeštice:
www.trestice.cz

PSČ Třeštice: 588 56

Počasí

Počasí

Zdroj textu cs.wikipedia.org

V okolí