Telč

město, 5490 obyvatel k 1.1.2014, 24,86 km2
znak Telč
Telč

Pamětihodnosti

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Telči.

Historické jádro města patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na Moravě a v roce 1992 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na památkové hodnotě města se podílí i předměstí Staré Město, jehož historická část (okolí kostela Matky Boží) je městskou památkovou zónou, a v neposlední řadě i skutečnost, že i nová výstavba ve 20. století na okrajích města respektovala hodnotné městské panoráma, které není narušeno převýšenou panelovou zástavbou.

Dominantou a také nejvýznamnější architektonickou památkou města je renesanční telčský zámek. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry.

K památkám na zdejší židovské osídlení patří i zdejší synagoga a židovský hřbitov.

Historie

Podle místní pověsti bylo město založeno již v roce 1099. První písemná zmínka o něm však pochází až z roku 1315. Významným datem je rok 1339, kdy Telč dostal do vlastnictví Oldřich III. z Hradce z rodu Vítkovců. Jeho rod pak významně přispěl k rozvoji Telče. Vybudoval zdejší hrad a kostel, opevnil město a postavil též gotické domy kolem tržiště. Roku 1386 zničil požár západní polovinu náměstí i s kostelem a radnicí. V roce 1423 dobyli město husité. V polovině 16. století se získává zdejší panství Zachariáš z Hradce a Telči nastává opět doba rozkvětu. Za třicetileté války trpělo město i celý kraj zlovůlí švédských i císařských vojsk. Roku 1712 zdědil zdejší zboží František Antonín Lichtenštejn-Kastelkorn. Byl to poslední člen této rodinné větve a zemřel bezdětný v roce 1761. Panství Telč zdědil bratranec Alois Arnošt hrabě Podstatský z Prusinovic za podmínky, že jméno a erb Lichtenštejnů-Kastelkornů a Podstatských z Prusinovic sloučí jako Podstatský-Lichtenštejn. V 18. století nastává vzestup měšťanského stavu. Počátek 19. století je ve znamení industrializace. Postavením železnice z Jihlavy do Telče 1898 a jejím propojením přes Slavonice do rakouského Schwarzenau skončila i komunikační izolace města.

Osobnosti

  • Jakub Dvořecký – kněz, historik
  • Zachariáš z Hradce – humanista
  • Jan Evangelista Kypta (1813–1868), český kantor a hudební skladatel
  • Václav Beneš Optát – kněz, překladatel, spisovatel
  • Jaroslav Palliardi – archeolog
  • Theodor Schaefer (1904–1969), český hudební skladatel a pedagog
  • Siegfried Taub – poslanec, tajemník
  • Eliška Urbancová – modelka
  • Jan Vlk – právník, notář, buditel

Oficiální web město Telč:
www.telc.eu

PSČ Telč: 588 56

Počasí

Počasí

Zdroj textu cs.wikipedia.org

V okolí