znak Lukovany
Lukovany

Pamětihodnosti

Zdejší kostel sv. Václava postavený v románském slohu pochází z 13. století. Do kostela se vchází přes věž s cibulí. Vrchní patro věže je ozdobeno na všech stranách půlenými románskými okénky. Oltář zdobí dřevěné zlacené sochy sv. Benedikta a sv. Maura a obraz patrona kostela sv. Václava. Za ním je socha P. Marie s Ježíškem. Všechny tři sochy jsou ze zrušeného oslavanského kláštera.

V obci je kulturní dům s hospodou, postavený potravním spolkem Svornost ve 2. polovině 19. století. Na stěně domu je umístěna pamětní deska baronky Hirschové, která se svým manželem vlastnila v téže době rosické panství a poskytla darem pozemek pro stavbu domu. Pamětní deska byla instalována v roce barončina úmrtí (1899), v padesátých letech 20. století však byla odstraněna a znovu odhalena až v září 2006.

Na místě domu č. p. 16 se nachází náznak možné zaniklé tvrze.

V obci se nachází travnaté fotbalové hřiště.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1269. Týká bratrů Arnošta a Zdeslava z Lochwan, kteří jsou zapsáni jako svědci na dvou kupních listinách. Další vývoj názvu obce byl zhruba následující: v 17. století nesla obec jméno Hlochkovany . V jiných dokumentech je uveden název Lochkovann. , v 18. století se objevuje tvar Hluchovany.

První škola byla zřízena už v roce 1808.

Osobnosti

  • Ivana Valešová (* 1948), herečka

Oficiální web obec Lukovany:
www.lukovany.cz

PSČ Lukovany: 664 84