znak Kanice
Kanice

Pamětihodnosti

  • Kanický buk - Blízko kraje lesa severně od Kanic. Od silnice k Babicím lesní cestou podél kraje lesa asi 300 metrů doprava.
  • Památný strom Masarykova lesa, 300letý veterán s obvodem boulovatého kmene 5 metrů. V současné době přes odborné ošetření uschlý.
  • zřícenina hradu Obřany

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1365, kdy osada Kanice náležela k panství Nového hradu, jenž vlastnil Čeněk Krušina z Lichtenburku. Tou dobou zde byla hájovna a několik domů pro sedláky, uhlíře, dřevaře a paliče vápna. Po dobytí a vypálení hradu švédskými vojsky v 17. století byla správa a řízení osady převedena do Pozořic. V 18. století byla osada Kanice spojena v jednu správní obec s osadou Řícmanice se společnou pečetí.

Od roku 1867 se Kanice staly samostatnou obcí a prvním starostou byl zvolen Jan Ševčík. V této době měla obec 50 domů a 354 obyvatel. Až do 60. let 20. století byl součástí katastru Kanic i areál hotelu Velká Klajdovka s přilehlou hájenkou, který nyní náleží k brněnské městské části Brno-Vinohrady, katastrální území Židenice.


Oficiální web obec Kanice:
www.obeckanice.eud.cz

PSČ Kanice: 664 01