Velké Bílovice

město, 3860 obyvatel k 1.1.2014, 25,73 km2
znak Velké Bílovice
Velké Bílovice

Zajímavosti

Příroda

Severovýchodně od města se rozkládá velké množství vinic a přes 650 vinných sklepů, které jsou v soukromém vlastnictví. Nejvyšším místem Velkých Bílovic je Hradištěk mezi vinicemi, dominantou tohoto vrcholu je kaplička zasvěcená sv. Urbanovi - patronu vinařství, sv. Metodějovi a Cyrilovi, a sv. Věnceslavovi.

V okolí se nachází rybníky Velký Bílovec a Šísary vhodné k rybaření a rekreaci.

Na jihozápad od města, za Podivínem, se nachází Přírodní park Niva Dyje, Lednicko-valtický areál a CHKO Pálava.

Památky

  • Habánské sklepy - největší z nich, který byl postaven kolem r. 1614 Habány, najdeme poblíž rybníku Velký Bílovec směrem na Čejkovice. V současné době je vlastnictví stejnojmenné společnosti Habánské sklepy s. r. o., která se zabývá výrobou vína.
  • kostel Narození Panny Marie - postaven v barokním stylu.
  • Muzeum - Zde můžeme najít místní archeologické nálezy, místní kroje, zemědělské nástroje a další zajímavosti spojené s historií Velkých Bílovic.

Kultura

  • Hody ve Velkých Bílovicích - místní lidový svátek začátkem září. Trvá 3 dny a 3 noci a předchází mu sobotní ruční stavění máje. Součástí je krojovaný průvod a přes 50 krojovaných tančících párů, dechová hudba, spousta kolotočů, stánků a atrakcí.
  • Ze sklepa do sklepa - Začátkem dubna se koná ve Velkých Bílovicích tradiční putování za vínem, kdy několik místních vinařů otevře své sklepy pro návštěvníky, zajištěn je i doprovodný program, nechybí ani cimbálová muzika. Návštěvníci se mohou mezi sklepními uličkami pohybovat pěšky nebo i využít kyvadlové dopravy.
  • Výstava vín - Koná se začátkem května a jedná se o degustaci a hodnocení mladých vín místních vinařů.

Osobnosti

  • Libor Zapletal (1920-1944), voják a příslušník výsadku Bivouac
  • Martin Hrdina (* 1978), architekt

Oficiální web město Velké Bílovice:
www.velkebilovice.cz

PSČ Velké Bílovice: 691 02

Počasí

Počasí

Zdroj textu cs.wikipedia.org

V okolí