znak Mnichov
Mnichov

Památky

Středem historického města je Mariánské náměstí (Marienplatz) s mariánským sloupem, starou a novou radnicí. Zde se křižují linky podzemní a příměstské dráhy.

 • Kostel Panny Marie (Frauenkirche), mohutná pozdně gotická trojlodní hala z 15. století se dvěma věžemi v průčelí, stojí severozápadně od Mariánského náměstí a tvoří charakteristickou siluetu města.
 • Kostel Sankt Peter s věží v průčelí na stejnojmenném náměstí stojí na místě nejstarší mnichovské stavby. Původně románská stavba byla v barokní době zcela přestavěna.
 • Kostel svatého Ducha na náměstí Viktualienmarkt je pozdně gotická trojlodní hala ze 14. století, v baroku přestavěná.
 • Kostel Nejsvětější Trojice (Dreifaltigkeit), barokní stavba z roku 1718 podle plánů italského architekta G. A. Viscardiho.
 • Jezuitský kostel svatého Michaela, barokní stavba s renesančním průčelím z roku 1597 a s cennými barokními freskami.
 • Asamkirche, kostel sv. Jana Nepomuckého, barokní stavba z roku 1748 s bohatou výzdobou od bratří Asamů.
 • Královská residence severně od Mariánského náměstí je rozsáhlý komplex budov, dvorů a parků. Vznikal postupně od 14. století, dnes je převážně barokní a klasicistický. Uvnitř je velké muzeum nábytku. Severně od rezidence je Hofgarten, velký park ve francouzském stylu.
 • Feldherrenhalle naproti residenci je lodžie po italském vzoru z roku 1844.
 • Theatinerkirche, barokní kostel na tomtéž náměstí.
 • Okolo Königsplatz severozápadně od historického centra je řada antikizujících staveb z 19. století, kde jsou nejznámější mnichovská muzea a galerie.
 • Olympijský stadion severně od centra je pozoruhodná architektura stanové konstrukce z roku 1972.
 • Allianz Arena dále na sever, fotbalový stadion pro 71 tisíc diváků, domovský stadion obou nejznámějších mnichovských klubů, FC Bayern Mnichov a TSV 1860 München.

Historie

V roce 1972 se v Mnichově konaly Dvacáté letní olympijské hry. Při nich skupina palestinských fanatiků zaútočila na izraelské družstvo a jedenáct sportovců útok nepřežilo. Olympijský areál 4 km severně od centra podle návrhu architektů Freie Otta a Güntera Behnische je světovým architektonickým unikátem. Střechy ze 7 mm silného plexiskla pokrývají téměř 75 000 m². Nesou je až 80 m vysoké stožáry a ocelová lana o celkové délce 410 km. Celkový náklad dosáhl téměř 200 milionů marek, tedy třináctinásobek původního předpokladu. Poblíž stojí 291 metrů vysoká olympijská věž s televizní anténou a vyhlídkovým ochozem, která je nejvyšší budovou ve městě. Kvůli hrám byl na severním okraji města vybudován i nový veslařský kanál.

V roce 1992 bylo otevřeno nové letiště Franz Josef Strauß, staré letiště Mnichov-Riem bylo zavřeno a na jeho místě vznikly veletrhy zvané Messestadt Riem. Tyto trhy byly hojně navštěvované v roce 2005, kdy se zde konal spolkový zahradní veletrh (BUGA 2005).

Zajímavost

Mnichov, jako první německé město, začalo svůj informační systém přestavovat z většiny na Linux a jiný svobodný software, byla dokonce vyvinuta vlastní linuxová distribuce nazvaná Limux.

Oficiální web Mnichov:

PSČ Mnichov: