znak Pavlíkov
Pavlíkov

Pamětihodnosti

 • Kostel svaté Kateřiny - jednolodní stavba, nachází se na návsi vedle budovy pošty a obecního úřadu, postaven roku 1776 za přispění Karla Egona Fürsternberka (jednen z majitelů Křivoklátu) na místě, kde stávala kaple sv. Vojtěcha zmiňovaná ve 14. století. Kostel byl vysvěcen 19. září 1785 a dnes neslouží náboženským účelům. Rekonstruován byl nejnověji roku 1990.
 • Zámek ve Skřivani
 • Zvonice v Ryšíně
 • Muzeum historických motocyklů

Historie

Obec byla založena někdy ve 13. či počátkem 14. století, snad před rokem 1341, za vlády Jana Lucemburského. První písemná zmínka o obci (Pawlicow) pochází z roku 1422. Do roku 1585 zde bylo manství, náležící k hradu Křivoklátu.

Obec je od roku 2000 členem sdružení obcí Balkán se sídlem ve Slabcích, vzniklého v roce 1999. Mikroregion leží na jihu okresu Rakovník a jihovýchodní částí zasahuje i do biosférické rezervace UNESCO - CHKO Křivoklátsko.

Slavné osobnosti narozené v Pavlíkově - profesor Ladislav Truksa (profesor MFF UK, zakladatel výuky matematické statistiky), profesor Rudolf Jirkovský (Vysoká škola báňská v Ostravě), prvoligový fotbalista Dukly Praha a člen reprezentace Jiří Čadek a malíř a grafik Jiří Anderle, který má stálou expozici na obecním úřadě zobrazující především malby z počátků jeho tvorby. Dnes je také k vidění jeho expozice a sbírka afrického umění v pražské Pelléově vile.

Od 29. května 2007 je Pavlíkov městysem.

Územněsprávní začlenění

Dějiny územněsprávního začleňování zahrnují období od roku 1850 do současnosti.

V chronologickém přehledu je uvedena územně administrativní příslušnost obce v roce, kdy ke změně došlo:

 • 1850 země česká, kraj Praha, politický i soudní okres Rakovník
 • 1855 země česká, kraj Praha, soudní okres Rakovník
 • 1868 země česká, politický i soudní okres Rakovník
 • 1939 země česká, Oberlandrat Kladno, politický i soudní okres Rakovník
 • 1942 země česká, Oberlandrat Praha, politický i soudní okres Rakovník
 • 1945 země česká, správní i soudní okres Rakovník
 • 1949 Pražský kraj, okres Rakovník
 • 1960 Středočeský kraj, okres Rakovník
 • 2003 Středočeský kraj, obec s rozšířenou působností Rakovník

Rok 1932

V obci Pavlíkov (833 obyvatel, poštovní úřad, telegrafní úřad, telefonní úřad, četnická stanice, sbor dobrovolných hasičů) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:

cihelna, družstvo pro rozvod elektrické energie v Pavlíkově, holič, hospodářské strojní družstvo pro Pavlíkov, 5 hostinců, kolář, dělnický konsum, 2 kováři, 2 krejčí, obuvník, pekař, 2 porodní asistentky, 6 rolníků, 2 řezníci, sedlář, 4 obchody se smíšeným zbožím, spořitelní a záložní spolek pro Pavlíkov, školka, švadlena, trafika, truhlář, velkostatek, zámečník

V obci Ryšín (přísl. Nový Dům, Pustověty, 196 obyvatel, samostatná obec se později stala součástí Pavlíkova) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:

2 hostince, 2 koláři, kovář, řezník, 3 mlýny, 2 obchody se smíšeným zbožím, trafika

V obci Skřivaň (345 obyvatel, samostatná obec se později stala součástí Pavlíkova) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:

obchod s cukrovinkami, hostinec, obchod s hračkami, 2 obuvníci, obchod s lahvovým pivem, rolník, řezník, obchod se smíšeným zbožím, trafika

Ve vsi Tytry (228 obyvatel, samostatná obec se později stala součástí Pavlíkova) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:

družstvo pro rozvod elektrické energie v Tytrech, hostinec, kovář, mlýn, obchod s lahvovým pivem, rolník, 2 obchody se smíšeným zbožím, trafika

Oficiální web městys Pavlíkov:
www.pavlikov.cz

PSČ Pavlíkov: 270 21