znak Dnešice
Dnešice

Pamětihodnosti

  • Kostel svatého Václava
  • Výklenková kaplička uprostřed obce
  • Fara

Historie

Obec se nachází 6 km severozápadně od Přeštic, na úpatí kopce Hůrka v nadmořské výšce 426 m. První písemná zpráva o obci Dnešice pochází z roku 1115, kdy byla knížetem Vladislavem darována kladrubskému klášter už jako obec s kostelem. V obci je kostel sv. Václava, připomínaný již roku 1352, který byl v době husitských rozbrojů i s obcí vypleněn a po četných úpravách (např.přístavba nové věže roku 1811 a rozsáhlá oprava v letech 2001–2003) doznal dnešní podoby. Vpravo od cesty směrem na Přeštice se nachází výklenková kaplička se sochou sv. Vojtěcha pocházející z první poloviny 19. století.

Dnešickým rodákem byl známý novinář, překladatel a dopisovatel zahraničních časopisů Josef Pachmayer (1864-1928) a pedagogický spisovatel Tomáš Vorbes (1815-1888), jehož Obrazy z dějin vychovatelství byly dlouho oblíbenou studijní knihou. Za faráře Šimona Františka Alexia Janoty byly roku 1685 založeny farní matriky.

Na okraji obce směrem od Dobřan se nachází rybník „Utopený”. V obci je možnost občerstvení a nákupů. V obci Černotín, která je vzdálena 3 km severozápadně od Dnešic se nachází šestiboká kaplička a v jejím okolí několik původních vesnických staveb. Od kapličky je výchozí místo k nedalekému poutní místo Křížový vrch. Na okraji obce se v malebném prostředí nachází požární nádrž.

V současné době mají Dnešice spolu s připojenou obcí Černotín 760 obyvatel.


Oficiální web obec Dnešice:
www.dnesice.cz

PSČ Dnešice: 334 01 až 335 01