znak Holýšov
Holýšov

Pamětihodnosti

  • Holýšovská radnice na náměstí 5. května, vystavěná v roce 1927
  • Kostel svatého Petra a Pavla na náměstí 5. května
  • Dům dějin Holýšovska na náměstí 5. května - malé muzeum otevřené od roku 2014, zaměřené především na historii města za první republiky a za 2. světové války
  • Pamětní deska u bývalého koncentračního tábora
  • Sídliště Výhledy, vystavěné válečnými zajatci během 2. světové války
  • Komplex SVA Holýšov (mimo provoz) - dříve sklárna, za 2. světové války muniční továrna, poté výrobna náhradních dílů a karoserií automobilů, autobusů, nebo např. přenosových vozů pro Československou televizi
  • Desítky objektů lehkého opevnění - vz. 36 a 37

Historie

První písemná zmínka o obci Holýšov je z roku 1273 a byla majetkem kláštera Chotěšov. Po období husitských válek se v držení obce vystřídalo několik okolních šlechtických rodů. V 16. století jsou majiteli obce Lobkovicové. Poté byla obec vrácena zpět chotěšovskému klášteru a po jeho zrušení v roce 1782 se majitelem Holýšova stává kníže Thurn-Taxis. V majetku tohoto rodu byl Holýšov do roku 1919. Jižním směrem od obce se počátkem 19. století těžilo černé uhlí. Kromě uhlí se v okolí Holýšova těžilo také olovo, zinek, stříbro a tuha. V roce 1897 byla v obci založena sklárna.

Za protektorátu byla sklárna přebudovaná na továrnu vyrábějící protiletadlovou munici. V továrně pracovali zajatci a vězni z koncentračního tábora v nedaleké obci Nový Dvůr a přímo v Holýšově bylo několik zajateckých táborů. Továrna byla koncem války zničena bombardováním a z její pobočky v lese byla vybudovaná vojenská kasárna.

Z bývalé sklárny byla po válce vybudována továrna SVA Holýšov. Podnik zahájil produkci náhradních dílů všech automobilů, které se tehdy v Československu vyráběly. Později se továrna začala orientovat na výrobu a generální opravy autobusových karoserií. V roce 1960 byla obec Holýšov povýšena na město a továrna prožila zlatý věk. Podnik se mimo jiné proslavil především výrobou autobusu Škoda 706 RTO. Tento model se rozšířil po celém Československu a v SVA Holýšov se denně vyrábělo až 8 autobusů. V roce 1972 byla výroba tohoto modelu ukončena a závod byl začleněn pod národní společnost LIAZ. V roce 2008 továrna zkrachovala a její části byly rozprodány nebo od té doby chátrají.


Oficiální web město Holýšov:
www.mestoholysov.cz

PSČ Holýšov: 345 62