znak Hostinné
Hostinné

Památky a zajímavá místa

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Hostinném.

Za pozornost stojí zejména vlastní historické jádro města s čtvercovým náměstím lemovaným podloubím. Tomu na západní straně vévodí renesanční radnice s postavami dvou obrů (výška obrů 4,8 m). Uprostřed náměstí se pak nachází barokní morový sloup postavený v roce 1678 jako ochrana města před morovou nákazou. Kousek od náměstí se nachází děkanský kostel Nejsvětější Trojice, který je současně nejstarší architektonickou památkou ve městě. V jeho těsném sousedství stojí renesanční fara z roku 1525 s fasádou zdobenou sgrafity.

Za zhlédnutí stojí i františkánský klášter z roku 1684. Stavba prošla v letech 2011-2012 nákladem 50 milionů korun zásadní rekonstrukcí a od 26. dubna 2012 je otevřena veřejnosti. Areál se stal kulturně-společenským centrem regionu. Je zde umístěno muzeum, knihovna, prostory pro zájmovou činnost spolků a neziskových organizací, umělecké školy atd. Samotný klášterní kostel se svou dvoulodní chrámovou lodí přestavuje velice unikátní stavbu. Dnes se v jeho prostorách nachází Galerie antického umění se sbírkou sádrových odlitků antických soch. V roce 2012 dostal klášter ocenění Stavba roku za příkladnou rekonstrukci ojedinělého raně barokního objektu se zřetelem k významné roli při rozvíjení historické identity sídla. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

Významní rodáci

Mezi nejvýznamnější rodáky patří vynálezce hlubokotisku Karel Klíč (1841-1926), filozof a psycholog František Krejčí (1858-1934), významný český chemik dr. Emil Votoček (1872-1950) a profesionální podvodník Viktor Lustig (4. ledna 1890 - 11. března 1947), který se proslavil jako ,,Muž, který prodal Eiffelovu věž. Dvakrát“.


Oficiální web město Hostinné:
www.hostinne.info

PSČ Hostinné: 543 71