znak Mouchnice
Mouchnice

Pamětihodnosti

  • Hranolová boží muka ukončená kamenným křížem z roku 1867 na severním okraji obce v blízkosti starého mostu
  • Kaple sv. Cyrila a Metoděje - Kaple stojí na místě původní kapličky z první poloviny 19. století. Nynější kaple byla vysvěcena 5. června 1994. Na střeše kaple se nachází cyrilometodějský kříž. Interiér tvoří dřevěný oltářní stůl a oltářní objekt - dva obrazy světců v kompozici s byzantským křížem. U kaple stojí kříž z roku 1864.
  • Pomník obětem 1. a 2. světové války - Pomník byl slavnostně odhalen 14. května 1922. Hlavním motivem je matka s dítětem očekávající návrat svého muže. Památník vytvořili sochaři Josef Polášek a Urban z Přerova. Jména obětí 1. světové války jsou vyryta na zadní straně, do levého boku je zasazena pamětní deska se jmény obětí nacismu. V podstavci pomníku je ukryta láhev s pamětním listem.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1350, kdy Alžběta z Mouchnic vložila díl Mouchnic synům Markvartovým a Velíkovým.

Do roku 1852 byly Mouchnice rozděleny na samosprávnou část bučovskou a koryčanskou. Obec Mouchnici postihly dva velké požáry v letech 1822 a 1861. Zdejší pozemkové knihy se dochovaly od roku 1653.

Za okupace během odbojové činnosti se stali čtyři občané oběťmi nacismu. Dvěma z nich byla zasazena pamětní deska, a to učiteli Cyrilu Žižlavskému a Ondřeji Hubrovi.

Rodáci

  • Vladislav Hanák (* 3. srpna 1912 Mouchnice - † 1986) - učitel, spisovatel, žil na Bruntálsku

Oficiální web Mouchnice:

PSČ Mouchnice: