Zhoř

Pamětihodnosti

  • Kaple svatého Cyrila a Metoděje

Historie

Území obce spadá do oblasti kolonizované od 13. století v návaznosti na založení tišnovského kláštera, jejímž přirozeným centrem je městys Lomnice.

První písemná zmínka o obci Zhoř pochází z roku 1348. Byla zemědělskou osadou o malém množství domů a několika desítkách obyvatel. V roce 1880 to bylo 114 obyvatel. Po celou dobu si Zhoř uchovala ráz zemědělské krajiny.

Nejsou zde žádné významné historické památky a ani velké stavby pro průmysl či zemědělství. Do druhé poloviny 20. století bylo všechno obyvatelstvo katolické. Proto zde byla v r. 1872 postavena kaplička zasvěcená Cyrilu a Metodějovi. U kaple byl v roce 1892 postaven kamenný kříž a v roce 1900 malá kaplička pod lípou u silnice k Rašovu, zasvěcená Panně Marii Lurdské. Další 3 kříže byly postaveny u cest od Zhoře směrem k Rašovu, Brťovu a na rozcestí polních cest.

Od roku 1896 patřila Zhoř do nově vzniklého okresu Tišnov. Po rozpuštění okresu Tišnov Zhoř připadla počátkem roku 1961 pod okres Blansko. Od roku 1976 byla Zhoř spolu s Hlubokými Dvory, Unínem a Bukovicí pod správou obce Rohozec. Od roku 1990 má opět vlastní správu s obecním úřadem a zastupitelstvem v čele se starostou obce. Od roku 2007 patří Zhoř pod okres Brno-venkov.


Oficiální web obec Zhoř:
www.zhor-bv.cz

PSČ Zhoř: 679 23