znak Telnice
Telnice

Pamětihodnosti

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Telnici (okres Brno-venkov).
  • kostel svatého Jana Křtitele z let 1726–1734
  • Na telnické faře, která má prastarý původ, spal i Napoleon Bonaparte. Dnešní podoba fary pochází z 19. století z období klasicismu, kterou významně přestavěl hrabě Wladimír Mitrovský z Mitrovic a Nemyšle, držitel vícero statků a panství v Sokolnicích. Na faře čp.5 jsou uchovány archiválie, nalezená munice z dob napoleonských válek a obrazy duchovních, kteří působili a zemřeli přímo na faře. V kanceláři jsou dochována klasicistní bílá kachlová kamna. Další kamna, jako bílá věžová kamna z pokojů a hnědá válcová z hlavního sálu, se nezachovala. Na faře jsou stoleté dřevěné masivní podlahy, na chodbě je dlažba (20×20cm) z 19 stol. Stropy jsou trámové záklopové později podbité rákosem s omítkou a silnými fabiony s římsou. Pod sálem se nachází sklep s cihlovou valenou klenbou. Na velké půdě s okénky po stranách (později zazděnými) se nachází litinový erb hrabat Mitrovských snesený z fasády po přípojce elektřiny.
  • Na vyvýšeném místě ve středu náměstí je stará budova, dnes pohostinství u Laštůvků. Zřejmě se dříve jednalo o rychtu či tvrz, jelikož má stejné parametry jako tvrz v Nemili. Objekt je z masivního smíšeného zdiva. Zachován je velký valeně klenutý sklep s výsečí a v kuchyni s velkou klenbou s výsečí. Objekt je rozdělen, jedna polovina slouží jako zázemí hospody a druhá jako obytný dům.
  • Kamenná barokní socha svatého Jana Nepomuckého, kterou daroval obci majitel nedalekého sokolnického panství hrabě Ditrichštejn roku 1740. Několikráte změnila místo umístění. Do 30. let 20. století stávala na severním konci obce, na místě dnešní Sokolovny. Poté byla přemístěna na současné místo mezi farou a Orlovnou.

Galerie

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1244.

V roce 1995 získala obec 1. místo v 1. ročníku soutěže Vesnice roku.

Osobnosti

  • Bohuslav Sobotka, premiér ČR, od roku 2011 předseda ČSSD
  • Ladislav Šustr, poslanec a bývalý starosta
  • František Vykouřil, bývalý československý reprezentant v házené

Oficiální web obec Telnice:
www.telnice.cz

PSČ Telnice: 664 59