znak Kvilda
Kvilda

Zajímavosti

Šumavská Kvilda může pochlubit několika českými 'nej'. Do roku 2014 byl v Klidě nejvyšší vánoční strom (od roku 2014 jej mají v obci Mladkov okr.Ústí nad Orlicí - Orlické hory), nejvyšší položená obec, nejstudenější místo v republice , nejdelší pramenící řeka v republice a unikátní sál. Dva z těchto rekordů (vánoční strom a strop společenského sálu) se zařadily mezi rekordy světové. Jako živý vánoční strom slouží 26,5 m vysoký smrk rostoucí u kostela svatého Štěpána, k jeho výzdobě se používá více než 4000 světelných LED diod a řetězy o celkové délce více než 400 m.

Okolí

Katastrální výměra obce činí 45,17 km². Na západě katastr Kvildy sousedí s katastrem obce Modrava, na severozápadě je sousední obcí Horská Kvilda, na východě Nové Hutě a Borová Lada a na jihu je sousedním územím Národní park Bavorský les. V kvildském katastru, který celý náleží do Národního parku Šumava, je vyhlášeno celkem 6 maloplošných zvláště chráněných území (vesměs kategorie přírodní památka); poblíž silnice mezi Kvildou a Horskou Kvildou leží Jezerní slať a dále jsou to: Kvilda-Pod políčky, Olšinka, Pramen Vltavy, Tetřevská slať a Vltavské stráně. Nejvýše položeným bodem území obce je vrchol Černé hory (1316 m), z šumavských třináctistovek leží na kvildském katastru ještě Stráž. Naopak nejníže položeným bodem obce je hladina Teplé Vltavy pod Františkovem s 947 m.

Historie

Vesnici založili Němci někdy v 16. století (poprvé se připomíná roku 1569), i když název Kvilda, jako označení pro zdejší lesní hvozd, je doložen už v roce 1345. Obyvatelstvo bylo až do roku 1945 téměř výhradně německé. Uprostřed vesnice stojí novogotický kostel sv. Štěpána. Podobně jako mnohé šumavské chalupy je kamenné zdivo kostela obloženo šindelem, aby bylo lépe chráněno před nepřízní zdejšího počasí. Nově zde bylo otevřeno Středisko NP Šumava. Dnes je Kvilda především celoročním turistickým centrem s řadou penzionů i soukromých chalup sloužících zimní i letní rekreaci. V roce 1994 byla na Kvildě definitivně ukončena činnost dvoutřídní Základní školy.


Oficiální web obec Kvilda:
kvilda.sumava.net/kvilda

PSČ Kvilda: 384 93